Celulózový výluh – ďalšie rady ako nikdy neumrieť, bolesť hlavy ako symptóm a zvierací mutanti

Pražský IKEM zachránil pacienta pomocou unikátnej transplantácie pečene. Pacient sa otrávil paracetamolom. Napriek tomu, že niektoré lieky sú k dispozícii aj bez predpisu, neznamená to, že sa s nimi nedá otráviť. Stále sú to lieky.

Základom všetkého je matematika. Modrá matematika so šálkou kávy vo dvojici. Pekné zhrnutie niekoľkých vedeckých štúdii hľadajúcich recept na šťastie:

Sedm neobvyklých rad, jak dosáhnout štěstí : Lékárna na webu
Jsou však i další pravidla, mnohem originálnější, ba přímo neobvyklá, ale vědecky ověřená, jak si zlepšit náladu, píše francouzský deník Le Figaro.

Niekto iný si zas myslí, že život predĺžia pikantné jedlá.  Ďalší prisahajú na červenú repu alias cviklu. Ja myslím, že najlepšie je pri prechádzaní cez cestu sa rozhliadnuť.

Minule som vás upozorńoval, že zavčasu sa dajú veci urobiť len tak, že ich urobíte zavčasu. A text som končil infomráciou, že isto-iste zas bude nejaká kampaň. Toto sú istoty:

Díky projektu adresného zvaní se zvýšila účast na vyšetřeních karcinomu kolorekta o čtvrtinu | Zdravotnický deník
Zatímco v roce 2013 přišlo na vyšetření 382 044 klientů VZP, loni to bylo 481 440 lidí. V prvním pololetí letošního roku se pak nechalo vyšetřit 241 127 pojištěnců VZP. „Celkem za 18 měsíců trvání projektu adresného zvaní proběhlo 722 567 vyšetření. Účast na preventivních prohlídkách se tak zvýšila o 26,1 procenta,“ uvádí ke screeningu rakoviny tlustého střeva mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Zdravotníci to nemajú jednoduchú. V lekárni sa traduje taká poučka, že pacient si považuje za česť odovzdať lekárnikovi s každým receptom aspoň jedného mikróba.

Žebříček nemocí z povolání: U zdravotníků vede svrab, bodovaly i spalničky | Zdravotnický deník
Pokud budeme počítat zdravotní a sociální péči dohromady převažovaly zde jednoznačně přenosné a parazitární nemoci z povolání. Celkem bylo zaznamenáno 171 případů, z toho 79krát svrab a 63krát spalničky. Jiná onemocnění zde byla zjišťována méně často – profesionální dermatózy 38krát, nemoci z přetěžování končetin 10krát (z toho zánět šlachové pochvy předloktí 4krát, syndrom karpálního tunelu 3krát, zánět šlachových úponů na vnější straně pažní kosti 2krát a artróza zápěstí jednou), průduškové astma 3krát a alergická rýma 2krát.

Keď sa žena sťažuje večer na bolesť hlavy, môže ísť o neškodú antikoncepčnú metódu. Keď táto antikoncepcia zlyhala a žena je už tehotná,  ponosy na bolesť hlavy môžu byť symptómom závažnejšieho ochorenia:

Headaches in Pregnancy May Signal Serious Illness | Medpage Today
Over a third of headaches in pregnant women may be indicative of a more serious condition, such as hypertensive disorder or preeclampsia, according to a small, single-center retrospective study of hospital data.
Matthew S. Robbins, MD, director of inpatient services at Montefiore Headache Center, chief of neurology at Jack D. Weiler Hospital of Montefiore, and associate professor of clinical neurology at Albert Einstein College of Medicine in New York City, found that 35% of pregnant women presented with acute headache that was a symptom of a more serious medical condition (secondary headache).

S pracovnou zdravotnou službou to nie je vžiadnom kúte zemegule, ak teda guľa môže mať kúty, jednoduché. Aj v USA hľadajú a hľadajú ten najšikovnejší koncept. Od manažmentu kúpeľnej starostlivosti a rehabilitácii až po tvrdý risk manažment.

A new model for effective company-sponsored primary care programs
Some provider companies such as WeCare TLC call their model “medical risk management,” a term generally thought of in medicine as programs and policies to reduce the potential for malpractice claims. Here however it has a completely different meaning. It is called medical risk management because the driving principle is identification and management of ongoing medical problems while at the same time addressing potential health risks for the future. It is really an employer-sponsored (although not directly involved) companywide approach to population health management. It is taken from the concept of enterprise risk management that seeks to identify and mitigate corporate risk as a strategic advantage. It is management of risk not just from a downside perspective but from an upside or positive perspective as well. The employer, therefore, needs to be thinking about health risk management as a strategic perspective, not just as a tactical effort. In other words, a healthy workforce is available to be productive, and a healthy workforce creates a very substantial savings in medical costs for both the company and the employee.

V dnešnom, pondelkovom prehľade zaujímavosí z minulého týždňa dôjde aj na jednu knižku:

Ako vám pomôže acidobázická rovnováha?
Všetko sa však dá postupnými a cielenými krokmi napraviť. Práve v tomto bode prichádza na pomoc kniha Acidobázická rovnováha, ktorá okrem zaujímavých vedeckých poznatkov a praktických tipov prináša aj 8-dňovú kúru na upravenie metabolizmu od kyslého k neutrálnemu obohatenú o chutné a jednoduché recepty.

Chaos v poplatkoch u lekárov pokračuje. Jedny si myslia, že môžu, iný že môžu len ráno, iný že len poobede, ďalší ich vyberajú v pravý čas a niektorí po pracovnej dobe. Jedny si myslia, že po pracovnej dobe sa nesmie, iný že mimo ambulancie sa nesmú vyberať a pacienti by chceli najradšej svojho samostatného osobného lekára a to najlepšie zadarmo.

Poplatkový chaos pokračuje
Okrem výšky poplatkov, ktorá nie je nikde regulovaná, sú problémom aj novo-vzniknuté poplatky, ktoré poskytovatelia skrývajú za rôzne „príplatky“ či priamo „dary“ ambulanciám. Pacienti tak napríklad v bratislavskom regióne u niektorých lekárov platia za „neodhlásenie“ či „nedodržanie“ termínu od 10 do 33,10 eur a príplatky sa nevyhli ani nespolupracujúcim deťom, za ktoré si rodičia priplatia napríklad u zubára.

Na záver samozrejme zvieratko.  Začiatok školského roka a vši. Čože naše, európske, tie sú zatiaľa asi v pohode. Ale chudáci Američania. Musia bojovať proti vším mutantom.  Možno nakoniec dôjde na starý dobrý  petrolej

Mutant’ Lice More Hype Than Headache | Medpage Today
And now there’s a new excuse for parental panic over lice: at least 25 U.S. states harbor lice with genetic mutations associated with resistance to over-the-counter insecticide treatments, according to an ongoing study by Kyong Yoon, PhD, of Southern Illinois University. Yoon and colleagues studied multiple populations of lice collected from professional “nit-pickers” across 30 states. Of the 109 louse populations studied, 104 showed nearly 100% genetic resistance to the most commonly used pyrethroid treatments. They presented their findings at the American Chemical Society meeting this week.

Dovidenia zas budúci pondelok. Medzičasom pozbieram zaujímavosti, aby bolo čo pre vás s ľahkosťou a nadhľadom, no stále vysoko profesionálne, komentovať. Do budúceho pondelka sa budú odkazy na zaujímavé zdravotnícke články a témy u mňa lúhovať. Možno aj celulóza z ich vyjde.

Tiež by vás mohlo zaujímať:
Celulózový výluh – mikróby lietajú, štatistiky informujú a kozička na záver
Zaujímavosti z oblasti farmácie
Celulózový výluh zo siete

Komentáre »

Zatiaľ bez komentárov.

Vložte komentár

Meno (povinné)
E-mail (povinné - nezobrazí sa)
URI
Prihláste sa na odber komentárov cez e-mail
Váš komentár (menšie okno | väčšie okno)

Trackback URL

RSS komentárov tohoto článku.
Komentáre sa zobrazujú okamžite. V prípade že komentár obsahuje 2 a viac odkazov, bude čakať na moje schválenie. Neberte to osobne, je to ochrana proti spamu.