PRP: Pred jedlom či po jedle je dôležité upozornenie

S dávkovaním lieku zásadným spôsobom súvisí aj prostredie, do ktorého liek hodíte. Prázdny žalúdok nie je tak úplne prázdny. Je to to, zjednodušene povedané, vodný roztok kyseliny chlorovodíkovej. Plný žalúdok je chemická zmes povahy danej potravou, ktorú ste práve zjedli.  Minimálne je to prostredie menej kyslé, skôr neutrálne a zrazu obsahuje aj tuky, nie len vodu.

Niektoré lieky sa ľahšie rozpúšťajú vo vodnom a kyslom prostredí. Niektoré lieky sa zas lepšie rozpustia v mastnom prostredí potravy. Mnohé lieky reagujú s niektorou zložkou potravy a po takejto chemickej reakcii sa menia na neúčinný balast. Iné sa zas musia chemickou premenou v tele aktivovať.

Moja rada na piatok: Skontrolujte si v príbalovom letáku svojho lieku, či ho máte hádzať do plného (po jedle) alebo prázdneho (pred jedlom) žalúdka.

V prípade, že sa stravujete nejako špecificky, typicky vegetariáni, paleo diéta či cielene obmedzujete tuky, skontrolujte si, či váš liek pri vašej diéte je vôbec schopný sa do vášho tela dostať. Sú lieky, ktoré potrebujú na svoje rozpustenie tuky, inak prefrčia tenkým črevom a skutočne účinnú koncentráciu v tele nedosiahnete.  Po mesiaci užívania prídete za lekárom, že vám liek nepomáha. Pritom by stačilo kopnúť do seba štamprlík olivového oleja alebo decku pramenitej H2O.

Tiež by vás mohlo zaujímať:
Pravdepodobne sme o tom ešte nepísali.

Komentáre »

Zatiaľ bez komentárov.

Vložte komentár

Meno (povinné)
E-mail (povinné - nezobrazí sa)
URI
Prihláste sa na odber komentárov cez e-mail
Váš komentár (menšie okno | väčšie okno)

Trackback URL

RSS komentárov tohoto článku.
Komentáre sa zobrazujú okamžite. V prípade že komentár obsahuje 2 a viac odkazov, bude čakať na moje schválenie. Neberte to osobne, je to ochrana proti spamu.