Liečitelia aj skeptici sa pokúsili o otravu zbraňou toho druhého

Tak sa nám liečitelia v Nemecku priotrávili. A hneď som si spomenul na to, ako sympatizanti Spolku skeptikou Sisyfos v Prahe v roku 2011 páchali hromadnú homeopatickú samovraždu. Zas neúspešne. Chvála Bohu, v oboch prípadoch neúspešne.

Nuž, keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Ale naozaj robia to isté?

Patavedeckí liečitelia a vraj aj homeopati sa v nemckom meste Handeloh trochu priotrávili alopatickými prípravkom v alopatickej koncentrácii:

Konferencia liečiteľov skončila fiaskom. Delegátov našli predávkovaných | HNonline.sk
Pacienti vo veku od 24 do 56 rokov trpeli bludmi, problémami s dýchaním, srdečnými problémami a kŕčmi, viacerí sú vo vážnom stave. Podľa rozboru krvi mali všetci vziať halucinogénnu drogu 2C-E, známu ako Aquarust a v Nemecku zakázanú. Nikto sa však do pondelka nezotavil natoľko, aby ho mohla polícia vypočuť.

Združenie nemeckých liečiteľov sa od tejto akcie dištancovalo: “Organizátori tejto podozrivej konferencie sú pre nás neznámi a podobné akcie v našej asociácii nie sú tolerované.”

(Originálna správa v angličtine tu: Homeopathy conference ends in chaos after delegates take hallucinogenic drug – Health News – Health & Families – The Independent)

Naopak, vedci a ich priaznivci sa v Prahe nie a nie otráviť použitím vysokých dávok homeopatických prípravkov:

Protestující se demonstrativně “předávkovali“ homeopatiky | Týden.cz
Celé balení - tedy zhruba 100 pilulek - homeopatického léku si mladý muž na Novotného lávce u Karlova mostu vpravuje postupně do úst. “Nejedná se o nic jiného než o předražený cukr bez jakýchkoli léčivých látek,” vykládá přitom. Přidává se k němu několik desítek dalších lidí.

Happening, který měl  upozornit na nesmyslnost tohoto druhu alternativní medicíny, v Praze pořádal klub skeptiků Sisyfos. Jde o celosvětovou akci, kdy stejným “předávkováním” na homeopatika upozorňují skeptici v 25 zemích světa.

Vedecká medicína je založené na poznatkoch súčasnej vedy. Liečiteľstvo je založené na… na čom vlastne?

Slovo liečenie zásadným spôsobom zneužíva. Je dôležité, aby sme pristupovali veľmi kriticky k jeho používaniu. Nádej a túžba sú mocné čarodejky. Jedným z ich nástrojov je zmätenie pojmov. Časom si na toto zmätenie zvykneme a zabúdame na skutočný obsah.

Ja viem, práve ste vyslovili magickú vetu: Ale mne to pomáha!

Áno, liečenie je hľadanie. A rokmi sme si ako spoločnosť vypracovali metódy, ako nájsť rýchlo ten správny liek a s dostatočným predstihom pred smrťou sa vyliečiť, či aspoň zlepšiť kvalitu zostávajúceho života. Veľkú úlohu v tom hrá schopnosť liekov po stanovení diagnózy opakovane a predvídateľne liečiť kohokoľvek. Opakovateľnosť a predvídateľnosť urobí z čohokoľvek liek.

A naopak, ak to pomohlo vám, nekvalifikuje to čokoľvek za liek. Je to prípravok, ktorý konkrétne vám vo vašom konkrétnom prípade pomohol. Skvelé, celá klasická medicína sa teší a hľadá cestu, ako z tejto individuálnej liečby urobiť liečbu štandardnú. Denno-denne sa testuje tisíce doteraz alternatívnych liečebných postupov v snahe urobiť z nich štandardnú liečbu. Občas sa zadarí, občas sa ukáže, že opakovateľnosť a predvídateľnosť nevieme zabezpečiť. O prípravkoch kĺbnej výživy mnohý hovoríte, že vám pomáhajú. No ukázalo sa, že neexistuje opakovateľnosť a prevídateľnosť pre kohokoľvek. Takže naozaj nie sú liekom.

Po aplikovaní vedeckých metód na úrovni dnešného poznania tak má čokoľvek šancu postúpiť do vyššieho levelu. Takto získavajú aj liečivé rastliny aj prípravky kĺbnej výživy aj ostatná alternatívna medicína a aj moje obľúbené placébo svoje miesto. Svoje presne určené miesto a čas v procese hľadania tej správnej liečby.

Homeopatii sa už roky nedarí postúpiť na vyšší level. Možno, keby boli bývali boli tí liečitelia v Nemecku požili danú látku v homeopatických koncentráciách a dostavili sa výsledky…

Tak nič, za si na vedecké potvrdenie liečiteľstva počkáme. Nádej potrebujeme pri liečení všetci.

Tiež by vás mohlo zaujímať:
Pravdepodobne sme o tom ešte nepísali.

Komentáre »

Zatiaľ bez komentárov.

Vložte komentár

Meno (povinné)
E-mail (povinné - nezobrazí sa)
URI
Prihláste sa na odber komentárov cez e-mail
Váš komentár (menšie okno | väčšie okno)

Trackback URL

RSS komentárov tohoto článku.
Komentáre sa zobrazujú okamžite. V prípade že komentár obsahuje 2 a viac odkazov, bude čakať na moje schválenie. Neberte to osobne, je to ochrana proti spamu.