Vírus Zika lieta aj nelieta vzduchom

Ak sledujete moje články, isto viete, že v prípade rôznych nákaz je zásadnou jedna jediná otázka: Lieta to vzduchom? Takže aké je vlastne charakteristika vírusu Zika?

Ak patogén lieta vzduchom, isto iste ho čoskoro chytíte. To neznamená, že aj ochoriete, no je vysoká istota, že sa sním stretnete takpovediac telo na telo, teda skôr jeho telo do vašého tela. Tak ako je to teda s vírusom Zika?

Zika lieta pomocou komárov druhu Aedes .  Musí vás pichnúť infikovaný komár a to vraj dokonca konkrétneho druhu. U nás veľmi nie sú. Áno, čoskoro sa celý národ stane odborníkom na poznávanie komárov.

Zika sa vraj preniesol pohlavný stykom. Američania zaznamenali, že bol nakazený chlapík, ktorý sa stretol s nakazenou a isto-iste pri tom žiadny komár byť nemohol.  Vraj. Podľa WHO nie sú známe všetky cesty ako sa prenáša.

Vírus Zika spôsobuje vyvoláva niekoľkodňovú horúčku, choroba je však vo väčšine prípadov mierna. Vraj sa príznaky poľahky zamenia z chrípkou.

Tak a teraz to príde, to čo nás na víruse Zika straší:

David Heymann, který krizovému výboru WHO předsedá, na tiskové konferenci řekl, že vir samotný není důvodem vyhlášení nouzového stavu, neboť sám o sobě nevyvolává klinicky vážné stavy. Klíčové je podle něj najít důkazy o spojitosti ziky s mikrocefalií, tedy vývojovou poruchou, která předčasně ukončuje růst mozku. „Nevíme, jak dlouho potrvá, než nalezneme vazby mezi virem zika a mikrocefalií,“ řekl.
Zdroj: WHO kvůli viru zika vyhlásila celosvětový stav nouze : Lékárna na webu

Takže ešte raz v rodnom jazyku: Musíme nájsť jasné dôkazy o vzťahu vírusu Zika s microcefáliou u detí, ktoré porodili po tom, ako sa v tehotenstve vírusom Zika nakazili. Nateraz je vírus Zika len sprostý podozrivý.

Prevencia

Nenechať sa pichnúť komárom rodu Aedes.

Liečba

Ako u všetkých vírusových chorôb – vzásade len symptomatická.

Následky

Rozhodne to prežijete bez následkov, podobne ako ste za uplynulé roky svojho života prežili útok chrípkového vírusu.

Existuje podozrenie, že u plodu tehotných žien, ktoré boli vírusom Zika môže tento vírus spôsobiť microcefáliu (v rodnom jazyku: malý mozog).

Zhrnutie:

Tam, kde nie je komár rodu Aedes, nie je ani vírus.

Nuž, na chrípke-podobné-ochorenie budeme asi trpieť aj v lete.

Je tu problém s trvalými následkami u plodu tehotných žien. Zásadný problém. Nie len nepohodlie, je to skutočne problém. Ak sa preukáže jasná súvislosť, bude treba nie len vakcínu, ale hlavne nájsť spôsob, aby sa vírus k plodu vôbec nedostal.

Tiež by vás mohlo zaujímať:
Pravdepodobne sme o tom ešte nepísali.

Komentáre »

Zatiaľ bez komentárov.

Vložte komentár

Meno (povinné)
E-mail (povinné - nezobrazí sa)
URI
Prihláste sa na odber komentárov cez e-mail
Váš komentár (menšie okno | väčšie okno)

Trackback URL

RSS komentárov tohoto článku.
Komentáre sa zobrazujú okamžite. V prípade že komentár obsahuje 2 a viac odkazov, bude čakať na moje schválenie. Neberte to osobne, je to ochrana proti spamu.